Yağ Filtresi Nedir?


Motor yağının kirlenmesi motorun hareketli parçalarında hasarlara neden olabilir. Yağ filtresi motor yağında biriken tortuları süzerek devirdaim yapan yağın motora temiz bir şekilde verilmesini sağlar. 

Araç yağ filtresi motora daha temiz bir motor yağının gitmesini sağlar. 

Ancak motor yağ filtresi zamanla biriktirdiği kir ve tortular nedeniyle kirlenir ve bir süre sonra motora giden yağı temizleme kapasitesi düşer. Böyle bir durumda aracın performansı ve motor parçalarının dayanıklılığı düşer.


Yağ Filtresi Değişimi Faydası


Motor aracın en önemli parçasıdır. Otomobilin çalışmasını sağlayan motor aynı zamanda aracın performansında da etkili bir role sahiptir. Doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışan araç motoru otomobilin ömrünü uzatır ve yakıt tasarrufu sağlar. 

Hareketli birçok parçadan oluşan motor parçalarının birbiriyle sürtünerek zarar görmesini önlemek için bu parçalar arasında motor yağı bulunur. Motor yağı motorun parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltarak bu parçaların hasar görmesinin önüne geçer. 

Motor yağı aracın çalışması için fazladan enerji harcamasının önüne geçerek performansını korur ve yakıt tüketimini optimize eder. 

Doğru ve etkili bir şekilde çalışan bir motor için temiz motor yağı önemlidir. Motor yağını temizleme görev gören araç yağ filtresi tüm bu özellikleri nedeniyle aracın uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.


parcangelsin.com olarak yağ filtrelerinizi her 15.000 km de bir değiştirmenizi öneriyoruz.